دوشنبه , 24 خرداد , 1400

اخبار و رویدادها

کد خبر: 163   |  دفعات بازدید : 445   |   نسخه چاپی   |   ارسال به دوستان  

مجوز دریافت دروس مازاد بر دروس مصوب در برنامه درسی صادر شد

16 مهر, 1399
مجوز دریافت دروس مازاد بر دروس مصوب در برنامه درسی صادر شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، علیرضا رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اجرایی مجوز اخذ دروس مازاد بر دروس سرفصل مصوب رشته به درخواست دانشجویان را به رؤسای واحدهای مراکز استان، واحدهای جامع مستقل، رؤسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سمای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: اخذ و گذراندن دروس مازاد در دانشگاه آزاد اسلامی با رعایت سقف واحدهای درسی قابل انتخاب در هر نیمسال تحصیلی، در مقاطع کاردانی و کارشناسی در هر زمانی قبل از فارغ‌التحصیلی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، قبل از دفاع پایان‌نامه و رساله برای دانشجویان تمامی دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

براساس بندهایی از این بخشنامه، تعداد کل واحدهای درسی مازاد قابل اخذ برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته حداکثر ۲۰، برای دانشجویان کارشناسی ارشد حداکثر ۱۴ و برای دانشجویان دکتری حداکثر ۱۰ واحد است.

ارائه دروس مازاد الزامی نیست و در صورت وجود تقاضا از سوی دانشجویان در همان واحد دانشگاهی و در صورت عدم ارائه درس مورد تقاضا در واحد دانشگاهی مربوط به متقاضی، به صورت مهمان در سایر واحدهای دانشگاهی قابل اخذ است. سرفصل دروس مازاد و مقررات آموزشی، تحصیلی و نحوه ارزیابی آن همانند سایر دروس است.

در این بخشنامه تأکید شده است: دروس مازاد تنها از دروس مقطع تحصیلی فعلی دانشجو و مقاطع تحصیلی پایین‌تر سایر رشته‌ها قابل اخذ است و نمره دروس مازاد در میانگین کل و نیمسال بلااثر بوده و در کارنامه دانشجویان به عنوان درس مازاد با ذکر عبارت «مازاد» درج خواهد شد.

معادل‌سازی دروس مازاد گذرانده‌شده با رعایت مقررات آموزشی ذی‌ربط بلامانع است و رعایت مقررات آیین‌نامه‌های آموزشی از جمله سقف واحدهای درسی قابل انتخاب در هر نیمسال، نداشتن مشکل سنوات تحصیلی، نداشتن منبع نظام وظیفه و نداشتن بیش از یک نیمسال مشروطی از جمله شرایط لازم برای اخذ دروس مازاد است.

بر اساس این بخشنامه دانشجویانی که در نیمسال‌های قبل با استفاده از مجوزهای صادره از سازمان مرکزی و یا به دلایل دیگری دروس مازاد گذرانده‌اند، دروس مذکور با رعایت مقررات این بخشنامه قابل ثبت در کارنامه آنهاست.

طبق این بخشنامه، دروس مازاد گذرانده‌شده در کارنامه تحصیلی نیمسال تحصیلی اخذ این دروس و تعداد کل آن در کارنامه کلی به‌صورت مجزا و تفکیک‌شده ثبت می‌شود تا در بررسی‌های لازم برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان خللی وارد نشود.

دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها می‌توانند تقاضای اخذ دروس مازاد کنند. در این صورت بعد از کسب نمره قبولی تنها گواهی گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارائه خواهد شد و دروس گذرانده‌شده قابل معادل‌سازی نخواهد بود.

در این بخشنامه آمده است: دارندگان مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی می‌توانند تقاضای اخذ دروس مازاد کنند. در این صورت بعد از کسب نمره قبولی تنها گواهی گذراندن دروس با ذکر نمره به آنها ارائه خواهد شد و دروس گذرانده‌شده قابل معادل‌سازی نخواهد بود.

انتهای پیام/۴۰۴۰/پ

گروه : اخبار آموزشکده  |  
مجوز دریافت دروس مازاد بر دروس مصوب در برنامه درسی صادر شد
امتیاز دهی
دی ان ان